Joanna Maria Krzyżanowska (Widniówka) ur. 2003twórczyni ludowa: plastyka zdobniczaKlub Twórców Ludowych Twórczością zajmuje się od dziecka. Początkowo były to prace przygotowywane na konkursy szkolne, ale również powstałe z inspiracji mamy – twórczyni ludowej. Szydełkuje, tworzy […]
3 grudnia, 2024Uczestniczy w konkursach i kiermaszach sztuki ludowej. W Konkursie na Sztukę Ludową w ramach Przeglądu Twórczości Ludowej w 2010 r. otrzymała wyróżnienie w kategorii plastyka obrzędowa i zdobnicza. Z kolei w XIX Powiatowym Konkursie „Palma i Pisanka Wielkanocna” (2019) zdobyła II nagrodę w kategorii palma tradycyjna.
27 listopada, 2024Uczestniczy w kiermaszach i konkursach głównie na terenie powiatu, ale również województwa lubelskiego. W powiatowym konkursie „Palma i Pisanka Wielkanocna” 2018 zajęła III miejsce w kategorii palma. W XIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Święta Wielkiej Nocy – tradycja i współczesność” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (2022) również została nagrodzona w kategorii palmy.
27 listopada, 2024Sztuki tworzenia wyrobów z bibuły nauczyła się od swojej babci. Zdobywa nagrody w konkursach organizowanych przez KDK. W ramach Przeglądu Twórczości Ludowej w Konkursie na Sztukę Ludową zajęła III miejsce w kategorii plastyka obrzędowa i zdobnicza (2015), a rok później podczas jubileuszowego XX konkursu zdobyła I nagrodę. W 2024 r. zdobyła II miejsce w kategorii plecionkarstwo. Z kolei w Powiatowym Konkursie „Palma i Pisanka Wielkanocna” (2022) otrzymała II nagrodę w kategorii pisanka tradycyjna.
26 listopada, 2024Od 2016 r. należy do KTL w dziedzinach: koronka i palma, a od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej. Stojąc na czele Klubu uporządkowała oraz oddzieliła dokumentację i finanse KTL od STL. Zainicjowała warsztaty dla twórców Klubu, które odbywają się raz na kwartał. Utworzyła filie KTL w: Wojsławicach, Izbicy, Niemcach, Siennicy Różanej, Starym Zamościu oraz Białopolu. Jest współorganizatorką Spotkań Twórców Ludowych w Łopienniku Górnym. Propaguje twórczość ludową udzielając wywiadów w lokalnej prasie oraz w radio. Od kilku lat jest jurorem w Przeglądzie Ludowym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. W 2019 r. została przyjęta do STL (skarbnik oddziału).
26 listopada, 2024Kontynuuje tradycje rodzinne (od szkoły podstawowej), sztuki zdobienia jaj nauczyła się od mamy, również twórczyni ludowej. Tworzy pisanki tradycyjne i współczesne, nawiązuje do tradycyjnych wzorów regionu oraz technik wykonania. Podobnie jak mama używa żyletki. Najbardziej lubi stosować motywy zwierząt i postaci, ale nie stroni też od abstrakcji. Wykonuje pisanki również na zamówienie, nie tylko religijne, ale także świeckie (z motywami piłkarskimi, motoryzacyjnymi czy egipskimi) traktując je jako nowe wyzwanie. Uważa, iż wydrapać można praktycznie wszystko, a jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia artysty.
26 listopada, 2024Władysława Stelmach (Niemienice) twórczyni ludowa: plecionkarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza Stworzyła własny styl, uczestniczy w konkursach i kiermaszach sztuki ludowej. W procesie twórczym wykorzystuje m.in. słomę. Jej prace często są doceniane za inwencję twórczą. Prezentowała […]
26 listopada, 2024Inspiracją do pracy twórczej stały się pisanki wykonane metodą quillingu, które były prezentowane na kiermaszu wielkanocnym w KDK. Później miejsce quillingu zastąpił scrapbooking i inne techniki rękodzielnicze. Tworzy kwiaty z bibuły, pająki, ozdoby choinkowe ze słomy i bibuły. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z ozdabiania kartek metodą scrapbookingu oraz z tworzenia kwiatów z foamiranu. Uczestniczy w konkursach, kiermaszach i konkursach organizowanych przez KDK.
26 listopada, 2024Szydełkowaniem, którego uczyła się od mamy, zajmuje się od wczesnych lat szkolnych. W wieku kilkunastu lat zainteresowała się także koronkarstwem oraz haftem. Później zaczęła tworzyć kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe i pisanki. Proces tworzenia nie tylko ją uspokaja, ale i daje satysfakcję. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, Muzeum Wsi Lubelskiej czy Warsztatami Kultury w Lublinie. W 2016 r. gościła wraz z mężem Edwardem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krasnymstawie na warsztatach zorganizowanych dla dzieci.
26 listopada, 2024Twórczością, a konkretnie haftem płaskim, krzyżykowym, richelieu oraz serwetkami szydełkowymi, zainspirowała ją babcia. Kolejny etap to już własne poszukiwania w czym pomógł wykonywany zawód, tj. nauczycielki w przedszkolu. rękodzielniczka. Próbowała również sił w technikach kanzashi oraz powertex. Posiada własny warsztat, tworzy od 2008 r. i realizuje swoje pasje, również podczas pracy z dziećmi. Kierując się dewizą: „dobro zawsze powraca” przekazuje swoje prace na akcje charytatywne. Brała udział w wielu warsztatach, kiermaszach świątecznych, „Chmielakach Krasnostawskich” i festiwalach m. in. w Festiwalu Twórczo Zakręconych oraz wystawie twórczości nauczycieli w KDK (wystawa „Anioły”) w 2018 r. Uczestniczy w konkursach organizowanych przez KDK.
26 listopada, 2024