KTL


brak zdjęcia

Warsztaty Klubu Twórców Ludowych [Prezentacja]

Dnia 5 grudnia w Krasnostawskim Domu Kultury odbyły się warsztaty Klubu Twórców Ludowych, które poprowadziła Małgorzata Bandosz. Twórcy wykonywali światy z opłatka. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

6 grudnia, 2024

Premiera „Portalu (dla) twórców Ludowych i Rękodzielników (z powiatu krasnostawskiego)

Zapraszamy do odwiedzin nowopowstałego „Portalu (dla) Twórców Ludowych i Rękodzielników (z powiatu krasnostawskiego)”. Pod adresem www.tworcykrasnystaw.pl. znajdziecie kompendium wiedzy o twórcach ludowych i rękodzielnikach związanych z ziemią krasnostawską. Zawiera on m.in.: sylwetki twórców ludowych, sekcję multimediów, archiwum Przeglądu Twórczości Ludowej, aktualności i relacje związane z działalnością Oddziału Krasnostawskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Klubem Twórców Ludowych i Rękodzielników przy KDK.

26 listopada, 2024

Magdalena Staroń

Zamiłowanie do rękodzieła wyniosła z domu rodzinnego. Jej mama wyszywała, szydełkowała i robiła na drutach. Ona sama szybko przeszła od tradycyjnych technik do tych bardziej nowoczesnych. Pierwsze prace były kompozycjami z suszonych kwiatów, a kolejne powstawały już w technice decoupage i quilling, ale również w hafcie krzyżykowym. Uczestniczyła w wielu warsztatach tematycznych (powertex) jak również certyfikowanych kursach, np. z florystyki.

20 listopada, 2024

Ewa Czapla

Zamiłowanie do robótek ręcznych w jest dla niej kultywowaniem tradycji rodzinnych. Babcia, a wcześniej prababcia wykonywały pisanki tradycyjne oraz inne ozdoby z bibuły i stopniowo przekazały swą wiedzę Ewie i jej siostrom. Teraz sama dzieli się doświadczeniem i uczy córkę oraz wnuczki. Pisanki wykonywane przez nią cechują się dużą starannością wykonania, dba też o właściwą geometrię. Najczęściej wykorzystywane motywy to kwiaty (stokrotki, słoneczniki, róże) oraz zwierzęta (kurczaczki, zajączki). Stosuje tradycyjne metody, pisanki drapie żyletką, zaś maluje w wywarze z liści cebuli. Pisanki wykonuje także na zamówienie, a jej prace znalazły odbiorców nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech, Szwecji czy Anglii.

14 listopada, 2024

Anna Krzyżanowska

Tworzy od młodych lat, a pasją zaraziła się od swojej babci, która haftowała, robiła na szydełku oraz malowała pisanki. Pierwsze próby malowania pisanek pojawiły się w wieku 14 lat, haftu w wieku ok. 16 lat. Nawiązuje do tradycyjnych wzorów i technik wykonania, korzysta jedynie z surowców naturalnych: zioła, trawy, kwiaty, trzcina czy bazie. Pisanki tworzy techniką batikową wykorzystując wosk z własnej pasieki oraz naturalne barwniki. Prowadzi warsztaty z tworzenia palm, pisanek, pająków ze słomy, wiedzę przekazuje też swoim dzieciom.

6 listopada, 2024

Alicja Smyk

Sztuką interesuje się „od zawsze”, zaś malarstwem od przejścia na emeryturę. Od 2019 r. należy do KTL w dziedzinach serwetki i malarstwo, współpracuje z KDK.

5 listopada, 2024

Przejdź do treści Przejdź do menu