Koronkarstwo


Marta Barbara Dolepska

Od 2016 r. należy do KTL w dziedzinach: koronka i palma, a od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej. Stojąc na czele Klubu uporządkowała oraz oddzieliła dokumentację i finanse KTL od STL. Zainicjowała warsztaty dla twórców Klubu, które odbywają się raz na kwartał. Utworzyła filie KTL w: Wojsławicach, Izbicy, Niemcach, Siennicy Różanej, Starym Zamościu oraz Białopolu. Jest współorganizatorką Spotkań Twórców Ludowych w Łopienniku Górnym. Propaguje twórczość ludową udzielając wywiadów w lokalnej prasie oraz w radio. Od kilku lat jest jurorem w Przeglądzie Ludowym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. W 2019 r. została przyjęta do STL (skarbnik oddziału).

26 listopada, 2024

Lucyna Pikuła

Szydełkowaniem, którego uczyła się od mamy, zajmuje się od wczesnych lat szkolnych. W wieku kilkunastu lat zainteresowała się także koronkarstwem oraz haftem. Później zaczęła tworzyć kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe i pisanki. Proces tworzenia nie tylko ją uspokaja, ale i daje satysfakcję. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, Muzeum Wsi Lubelskiej czy Warsztatami Kultury w Lublinie. W 2016 r. gościła wraz z mężem Edwardem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krasnymstawie na warsztatach zorganizowanych dla dzieci.

26 listopada, 2024

brak zdjęcia

Teresa Pastuszak

Uczestniczy w Przeglądach Twórczości Ludowej w Krasnymstawie, w 2010 r. otrzymała II nagrodę w kategorii hafciarstwo oraz wyróżnienie w kategorii koronkarstwo. W 2012 r. w tym samym konkursie w kategorii hafciarstwo otrzymała I nagrodę, zaś w 2014 r. III nagrodę.

26 listopada, 2024

Marta Korowaj

Twórczością, a konkretnie haftem płaskim, krzyżykowym, richelieu oraz serwetkami szydełkowymi, zainspirowała ją babcia. Kolejny etap to już własne poszukiwania w czym pomógł wykonywany zawód, tj. nauczycielki w przedszkolu. rękodzielniczka. Próbowała również sił w technikach kanzashi oraz powertex. Posiada własny warsztat, tworzy od 2008 r. i realizuje swoje pasje, również podczas pracy z dziećmi. Kierując się dewizą: „dobro zawsze powraca” przekazuje swoje prace na akcje charytatywne. Brała udział w wielu warsztatach, kiermaszach świątecznych, „Chmielakach Krasnostawskich” i festiwalach m. in. w Festiwalu Twórczo Zakręconych oraz wystawie twórczości nauczycieli w KDK (wystawa „Anioły”) w 2018 r. Uczestniczy w konkursach organizowanych przez KDK.

26 listopada, 2024

brak zdjęcia

Władysława Jabłońska

Koronkarstwa nauczyła się w szkole podczas zajęć z robótek ręcznych, a z upływem lat rozwijała swoje umiejętności. Wykonuje koronki przy pomocy szydełka, używa nici lnianych lub bawełnianych stosując łańcuszki, pikotki, słupki i półsłupki. Tworzy koronki o oryginalnych wzorach. Wykonane przez nią koronkowe obrusy i serwety cieszą się uznaniem, trafiły m. in. za granicę (Niemcy, Włochy, Szwajcaria i Stany Zjednoczone). Palmy wielkanocne zdobi ziołami i suszonymi kwiatami. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana na różnego rodzaju konkursach i przeglądach.

25 listopada, 2024

Maria Guz

Jest samoukiem, a jej pierwsze próby twórcze wiążą się z okresem nauki w szkole podstawowej. Zaczynała od haftu i co istotne sama wypracowała sobie technikę. Metodą prób i błędów dochodziła do uzyskania odpowiedniego wzoru. Uczestniczy w wystawach i kiermaszach organizowanych przez KDK i Centrum Kultury w Siennicy Różanej. W Konkursie na Sztukę Ludową w ramach Przeglądu Twórczości Ludowej otrzymała I nagrodę (2014), II nagrodę (2022), III nagrodę (2021) oraz wyróżnienie (2019) w kategorii koronkarstwo; ponadto II nagrodę w twórczości ludowej stylizowanej (2021, 2024).

25 listopada, 2024

brak zdjęcia

Alina Chodorowska

Początki jej twórczości sięgają czasów szkoły podstawowej i wiążą się z zabawą i wykonywaniem ubranek dla lalek i misiów. Inspirowała się pracami mamy, która  dziergała na szydełku i robiła na drutach (m.in. swetry). Korzystała również ze wzorów z książki podarowanej jej przez siostrę. Pierwsze prace wykonywała na pięciu drutach, samodzielnie wykonanych z wykałaczek. Na drutach robiła również czapki, szaliki, skarpety, sukienki i swetry.

25 listopada, 2024

Gertruda Zamajtys

Uczestniczy w konkursach i kiermaszach organizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury oraz ośrodki kultury na terenie województwa lubelskiego. Od 2019 r. należy do Klubu Twórców Ludowych działającego przy Krasnostawskim Domu Kultury. W Konkursie na Sztukę Ludową w ramach Przeglądu Twórczości Ludowej, kategorii hafciarstwo otrzymała III nagrodę (2020, 2022, 2023).

21 listopada, 2024

Marta Sobieszczuk

Zainteresowanie rękodziełem wyniosła z domu rodzinnego. Szydełkowania i wyszywania nauczyła się od mamy i babci. Od dziecka uczestniczyła w wykonywaniu pisanek tradycyjnie malowanych w łupinach cebuli i wydrapywanych. Przez wiele lat prace wykonywała dla bliskich i przyjaciół. Od momentu zapisania się do KTL uczestniczy w kiermaszach.

20 listopada, 2024

Janina Anna Wesołowska

Szydełkowania i pracy na drutach uczyła się w czasach szkolnych, a w życiu dorosłym powróciła do pasji. Nauczyła się wykonywać koronki różnymi technikami, jak koronka siatkowa tzw. filet wykonywana igliczką oraz frywolitkowa przy pomocy czółenka. Chcąc poznać inne techniki zapisała się na Uniwersytet Ludowego Rękodzieła Artystycznego, który ukończyła w 2017 r. dyplomem w dziedzinie koronki i witrażu. Dodatkowo posiada patent czeladnika w zawodzie koronkarka.Współpracuje z KDK, Gminnym Centrum Kultury z/s w Siennicy Nadolnej, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pawłowie, Centrum Społeczno-Kulturalnym w Gorzkowie. Prowadzi warsztaty nauki koronki frywolitkowej, tradycyjnych ozdób choinkowych.

19 listopada, 2024

Przejdź do treści Przejdź do menu