Mariola Ewa Złamańczuk (Krasnystaw) twórczyni ludowa: hafciarstwoKlub Twórców Ludowych Przygodę z szydełkowaniem, obrębianiem koronkami chusteczek rozpoczęła jako dziesięciolatka. Początkowo (również wycinanek z papieru) uczyła się od mamy i babci. Później uczęszczała do MDK gdzie poznała […]
6 grudnia, 2024Haftuje haftem krzyżykowym i koralikowym. Swoje prace prezentowała podczas wystawy pt. „Ludzie z pasją gminy Kraśniczyn”, która została zorganizowana 5 października 2019 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Żułowie (fizjoterapeutka).
27 listopada, 2024Od 2016 r. należy do KTL w dziedzinach: koronka i palma, a od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej. Stojąc na czele Klubu uporządkowała oraz oddzieliła dokumentację i finanse KTL od STL. Zainicjowała warsztaty dla twórców Klubu, które odbywają się raz na kwartał. Utworzyła filie KTL w: Wojsławicach, Izbicy, Niemcach, Siennicy Różanej, Starym Zamościu oraz Białopolu. Jest współorganizatorką Spotkań Twórców Ludowych w Łopienniku Górnym. Propaguje twórczość ludową udzielając wywiadów w lokalnej prasie oraz w radio. Od kilku lat jest jurorem w Przeglądzie Ludowym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. W 2019 r. została przyjęta do STL (skarbnik oddziału).
26 listopada, 2024Szydełkowaniem, którego uczyła się od mamy, zajmuje się od wczesnych lat szkolnych. W wieku kilkunastu lat zainteresowała się także koronkarstwem oraz haftem. Później zaczęła tworzyć kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe i pisanki. Proces tworzenia nie tylko ją uspokaja, ale i daje satysfakcję. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, Muzeum Wsi Lubelskiej czy Warsztatami Kultury w Lublinie. W 2016 r. gościła wraz z mężem Edwardem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krasnymstawie na warsztatach zorganizowanych dla dzieci.
26 listopada, 2024Uczestniczy w Przeglądach Twórczości Ludowej w Krasnymstawie, w 2010 r. otrzymała II nagrodę w kategorii hafciarstwo oraz wyróżnienie w kategorii koronkarstwo. W 2012 r. w tym samym konkursie w kategorii hafciarstwo otrzymała I nagrodę, zaś w 2014 r. III nagrodę.
26 listopada, 2024Twórczością, a konkretnie haftem płaskim, krzyżykowym, richelieu oraz serwetkami szydełkowymi, zainspirowała ją babcia. Kolejny etap to już własne poszukiwania w czym pomógł wykonywany zawód, tj. nauczycielki w przedszkolu. rękodzielniczka. Próbowała również sił w technikach kanzashi oraz powertex. Posiada własny warsztat, tworzy od 2008 r. i realizuje swoje pasje, również podczas pracy z dziećmi. Kierując się dewizą: „dobro zawsze powraca” przekazuje swoje prace na akcje charytatywne. Brała udział w wielu warsztatach, kiermaszach świątecznych, „Chmielakach Krasnostawskich” i festiwalach m. in. w Festiwalu Twórczo Zakręconych oraz wystawie twórczości nauczycieli w KDK (wystawa „Anioły”) w 2018 r. Uczestniczy w konkursach organizowanych przez KDK.
26 listopada, 2024Jest samoukiem, a jej pierwsze próby twórcze wiążą się z okresem nauki w szkole podstawowej. Zaczynała od haftu i co istotne sama wypracowała sobie technikę. Metodą prób i błędów dochodziła do uzyskania odpowiedniego wzoru. Uczestniczy w wystawach i kiermaszach organizowanych przez KDK i Centrum Kultury w Siennicy Różanej. W Konkursie na Sztukę Ludową w ramach Przeglądu Twórczości Ludowej otrzymała I nagrodę (2014), II nagrodę (2022), III nagrodę (2021) oraz wyróżnienie (2019) w kategorii koronkarstwo; ponadto II nagrodę w twórczości ludowej stylizowanej (2021, 2024).
25 listopada, 2024Uczestniczy w konkursach i kiermaszach organizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury oraz ośrodki kultury na terenie województwa lubelskiego. Od 2019 r. należy do Klubu Twórców Ludowych działającego przy Krasnostawskim Domu Kultury. W Konkursie na Sztukę Ludową w ramach Przeglądu Twórczości Ludowej, kategorii hafciarstwo otrzymała III nagrodę (2020, 2022, 2023).
21 listopada, 2024Haftem i szydełkowaniem pasjonuje się od wczesnej młodości. Swoje prace prezentowała podczas wystawy pt. „Ludzie z pasją gminy Kraśniczyn”, która została zorganizowana 5 października 2019 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Udziela się społecznie, jest członkinią KGW.
21 listopada, 2024Haftem sutasz (rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski wiskozy zwane sutaszami) zajęła się przypadkiem. Inspiracją były prace koleżanki, która wykonywała taką biżuterię. Koleżanka nie tylko zaszczepiła jej bakcyla sutaszowego, ale również wyposażyła w pierwsze potrzebne półprodukty i stosowny instruktaż jak taką biżuterię tworzyć. Biżuterię techniką sutasz wykonuje od 10 lat, wykorzystuje również haft koralikowy i krzyżykowy. Jej prace charakteryzują się niebanalną formą, lekkością, a dobór odpowiednich kolorów i dodatków przykuwa wzrok.
21 listopada, 2024