Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział Krasnostawski

W 1968 r. z inicjatywy lubelskich literatów (zwłaszcza zrzeszonych w Międzywojewódzkim Klubie Pisarzy Ludowych), artystów ludowych oraz działaczy społeczno-kulturalnych zostało powołane ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Wśród założycieli Stowarzyszenia znaleźli się także reprezentanci powiatu krasnostawskiego w osobach Wacława Gutowskiego i Edwarda Bychawskiego. Założenie STL było oddolną inicjatywą twórców ludowych, niekiedy wywodzących się z różnych środowisk, ale świadomych wartości, które wnoszą do kultury narodowej. Zgodnie uznali, iż przyjęcie formy organizacyjnej jest niezbędne gdyż zagwarantuje zachowanie twórczości ludowej. Od 1969 r. zaczęły powstawać regionalne oddziały stowarzyszenia, w tym jako jeden z pierwszych lubelski. Po zmianach administracyjnych i nowym podziale kraju na 49 województw, powstał nowy oddział chełmski (1976). Po pewnym czasie Chełmski Oddział STL zmienił siedzibę (bez zmiany nazwy) przenosząc się do Krasnegostawu i znajdując oparcie w Krasnostawskim Domu Kultury. W 2017 r. zmieniona została nazwa na Krasnostawski Oddział STL.

Statutowym celem Stowarzyszenia Twórców Ludowych jest twórcze kultywowanie tradycji kultury ludowej we wszystkich dziedzinach i rodzajach plastyki, folkloru i literatury ludowej, popularyzacja najwartościowszych przejawów artystycznej twórczości ludowej, roztaczanie opieki nad twórcami ludowymi, ich reprezentacja oraz zbiorowe zarządzanie i ochrona powierzonych Stowarzyszeniu praw autorskich lub praw pokrewnych. W ramach Stowarzyszenia Twórców Ludowych działają 24 Oddziały terenowe oraz Koła. Oddział Krasnostawski STL skupia twórców ludowych z terenu powiatów: krasnostawskiego, chełmskiego i włodawskiego, a także pojedyncze osoby z powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego, hrubieszowskiego i łęczyńskiego. Obecnie zrzesza 46 twórców z następujących dyscyplin: poezja, proza, plastyka obrzędowa (palmy, pisanki) i zdobnicza (wycinanki), garncarstwo, malarstwo, rzeźba, tkactwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo, hafciarstwo, bednarstwo, sitarstwo,  folklor (śpiew, taniec, gra na skrzypcach).

Bieżąca działalność STL sprowadza się m.in. do uczestnictwa w różnego rodzaju targach i kiermaszach sztuki ludowej, pokazach, warsztatach, wystawach. Organizowane są corocznie: „Przegląd Twórczości Ludowej”, „Konkurs Literacki im. S. Derkaczewskiej”, „Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Funkcję prezesa Oddziału sprawuje Anna Krzyżanowska.