Klub Twórców Ludowych w Krasnymstawie został powołany w 1968 r. podczas uroczystego spotkania działaczy ludowych, zwołanego z inicjatywy Bronisława Pietraka, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ukonstytuował się pierwszy Zarząd Klubu w składzie: Emilia Piasecka (przewodnicząca) oraz Maria Gleń, Wacław Gutowski, Edward Psujek i Michał Malinowski, jak również zatwierdzony został regulamin. Patronat nad Klubem objął Wydział Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krasnymstawie oraz Powiatowy Dom Kultury. W tej drugiej instytucji Klub od początku istnienia znalazł nie tylko siedzibę, ale i protektora wszelkich swych działań. Ten silny związek oparł się wielu zmianom organizacyjnym jak i administracyjnym, do których wkrótce doszło. Nie bez znaczenia była również przychylność wobec twórców wykazana przez kolejnych dyrektorów Domu Kultury (Tadeusza Kicińskiego, Andrzeja Leńczuka, Ewę Jabłońską, Damiana Kozyrskiego). W pierwszym okresie funkcjonowania KTL skupiał głównie plastyków i poetów, należących do STL, ale również niezrzeszonych. W latach osiemdziesiątych Klub reprezentowały dziedziny: rzeźba, malarstwo, poezja, haft, a także wycinankarstwo i plecionkarstwo. Zadaniem KTL stało się wyszukiwanie i rejestrowanie twórców kultury, często zamieszkałych w odległych wsiach. Członkostwo zaś umożliwiało kontakty z innymi twórcami i dawało sposobność uczestnictwa w różnego rodzaju kiermaszach, konkursach, wystawach czy przeglądach niekiedy o zasięgu ponadregionalnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania autorskie połączone z wystawami prac: w szkołach, klubach „Ruchu” czy Klubach Rolnika. Tradycją stały się wieczory poezji ludowej organizowane z okazji „Dni Oświaty Książki i Prasy” oraz Kiermasz Wielkanocny połączony z regionalnym konkursem na najładniejszą pisankę. Od początku „Chmielaków Krasnostawskich” KTL został współorganizatorem Ogólnopolskiego Kiermaszu Sztuki Ludowej organizowanego w ramach tej imprezy. Szczególną opieką otoczeni byli twórcy piszący. W związku z czym w 1987 r. Klub i KDK ogłosiły nowy „Konkurs poetycki im. Stanisława Bojarczuka”. Klub angażował się również w urządzanie corocznych widowisk obrzędowych, jak „Herody”, „Chodzenie z Gwiazdą” czy „Przegląd Zespołów Kolędniczych”. Podczas obchodów 15-lecia klubu powstał hymn KTL. Prace autorstwa członków KTL znalazły się w wielu muzeach: w Chełmie, Zamościu, Lublinie, ale również Rzeszowie, Krakowie czy Warszawie. Nie mogło zabraknąć ich w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie (prace: Wiktorii Szkałubowej, Edwarda Bychawskiego, Józefa Lisa, Michała Malinowskiego, Franciszka Piaseckiego). KTL organizował także plenery malarskie i rzeźbiarskie, a rzeźby tam wykonane zdobiły w swoim czasie krasnostawskie osiedla.
Obecnie Klub Twórców Ludowych niezmiennie ma swoją siedzibę w Krasnostawskim Domu Kultury i skupia twórców ludowych głównie z powiatu krasnostawskiego, ale również z okolic: Starego Zamościa, Białopola, Niemiec, Wojsławic czy Chełma. Zrzesza ponad 130 twórców z następujących dyscyplin: poezja, plastyka obrzędowa (palmy, pisanki) i zdobnicza (wycinanki, ozdoby choinkowe), malarstwo, rzeźba, plecionkarstwo, hafciarstwo. Od 2019 r. przewodniczącą Klubu jest Marta Dolepska.
Źródła:
Januchowski J., Jubileusz 20-lecia istnienia Krasnostawskiego Klubu Twórców Ludowych, „Twórczość Ludowa” 1988 nr 1, s. 50-51.
Weremczuk S. [STW], Konkurs poetycki im. Stanisława Bojarczuka, „Twórczość Ludowa” 1989 nr 1, s. 33.
Więcej:
Facebook