Mariola Ewa Złamańczuk (Krasnystaw) twórczyni ludowa: hafciarstwoKlub Twórców Ludowych Przygodę z szydełkowaniem, obrębianiem koronkami chusteczek rozpoczęła jako dziesięciolatka. Początkowo (również wycinanek z papieru) uczyła się od mamy i babci. Później uczęszczała do MDK gdzie poznała […]
6 grudnia, 2024Joanna Maria Krzyżanowska (Widniówka) ur. 2003twórczyni ludowa: plastyka zdobniczaKlub Twórców Ludowych Twórczością zajmuje się od dziecka. Początkowo były to prace przygotowywane na konkursy szkolne, ale również powstałe z inspiracji mamy – twórczyni ludowej. Szydełkuje, tworzy […]
3 grudnia, 2024Krystyna Kalman (Krasnystaw) ur. 1962Klub Twórców Ludowych Zamiłowanie do twórczości, która sprawia jej przyjemność i odpręża, wyniosła z domu rodzinnego. W XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Rękodzieła i Twórczości Seniorów „Aktywni Kreatywni w Kulturze” (CSK) otrzymała I […]
3 grudnia, 2024Pierwsze kontakty ze sztuką to okres nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Początki rzeźbiarstwa wiążą się zaś z pracą na stanowisku modelarza (od 1969 r.) w Zakładach Wyrobów Sanitarnych. Wraz ze zmianą zawodu (prowadził małą poligrafię i zajmował się grafiką komputerową) przestał zajmować się rzeźbą, a do swej pasji powrócił dopiero w 2010 r. będąc już na emeryturze. Rzeźbi wykorzystując odpady drewniane, z których wykonuje drobne przedmioty dekoracyjne, a także użytkowe.
27 listopada, 2024W 2015 r. namalowała swój pierwszy obraz w prezencie urodzinowym dla męża. Ten fakt stał się inspiracją do dalszej twórczości i szybko amatorskie malowanie przerodziło się w pasję. Dużym wsparciem w pierwszych próbach twórczych była córka, która ma wykształcenie plastyczne. Maluje obrazy realistycznie na płótnie oraz drewnie. Tematyką obrazów są pejzaże, kwiaty, zwierzęta, ptaki namalowane w żywych i ciepłych barwach, mające w sobie dużo pozytywnej energii. Tworzy oryginalne i indywidualne dzieła w dużej mierze w oparciu o regionalne tradycje ludowe.
27 listopada, 2024Uczestnik wielu przeglądów, kiermaszów czy konkursów, np. Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym (2016) czy Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” (2016). Od grudnia 2022 r. prowadzi w Żulinie zakład stolarski „Drewkop”.
27 listopada, 2024Sztuki tworzenia wyrobów z bibuły nauczyła się od swojej babci. Zdobywa nagrody w konkursach organizowanych przez KDK. W ramach Przeglądu Twórczości Ludowej w Konkursie na Sztukę Ludową zajęła III miejsce w kategorii plastyka obrzędowa i zdobnicza (2015), a rok później podczas jubileuszowego XX konkursu zdobyła I nagrodę. W 2024 r. zdobyła II miejsce w kategorii plecionkarstwo. Z kolei w Powiatowym Konkursie „Palma i Pisanka Wielkanocna” (2022) otrzymała II nagrodę w kategorii pisanka tradycyjna.
26 listopada, 2024Od 2016 r. należy do KTL w dziedzinach: koronka i palma, a od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej. Stojąc na czele Klubu uporządkowała oraz oddzieliła dokumentację i finanse KTL od STL. Zainicjowała warsztaty dla twórców Klubu, które odbywają się raz na kwartał. Utworzyła filie KTL w: Wojsławicach, Izbicy, Niemcach, Siennicy Różanej, Starym Zamościu oraz Białopolu. Jest współorganizatorką Spotkań Twórców Ludowych w Łopienniku Górnym. Propaguje twórczość ludową udzielając wywiadów w lokalnej prasie oraz w radio. Od kilku lat jest jurorem w Przeglądzie Ludowym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. W 2019 r. została przyjęta do STL (skarbnik oddziału).
26 listopada, 2024Kontynuuje tradycje rodzinne (od szkoły podstawowej), sztuki zdobienia jaj nauczyła się od mamy, również twórczyni ludowej. Tworzy pisanki tradycyjne i współczesne, nawiązuje do tradycyjnych wzorów regionu oraz technik wykonania. Podobnie jak mama używa żyletki. Najbardziej lubi stosować motywy zwierząt i postaci, ale nie stroni też od abstrakcji. Wykonuje pisanki również na zamówienie, nie tylko religijne, ale także świeckie (z motywami piłkarskimi, motoryzacyjnymi czy egipskimi) traktując je jako nowe wyzwanie. Uważa, iż wydrapać można praktycznie wszystko, a jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia artysty.
26 listopada, 2024Inspiracją do pracy twórczej stały się pisanki wykonane metodą quillingu, które były prezentowane na kiermaszu wielkanocnym w KDK. Później miejsce quillingu zastąpił scrapbooking i inne techniki rękodzielnicze. Tworzy kwiaty z bibuły, pająki, ozdoby choinkowe ze słomy i bibuły. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z ozdabiania kartek metodą scrapbookingu oraz z tworzenia kwiatów z foamiranu. Uczestniczy w konkursach, kiermaszach i konkursach organizowanych przez KDK.
26 listopada, 2024