Stanisława Wiśniewska (Krasnystaw)
ur. 1949
twórczyni ludowa: poezja, wycinankarstwo, hafciarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza
Aktualnie nie zrzeszona
Twórczością ludową z dziedziny plastyki obrzędowej interesuje się od dzieciństwa. Pierwsze próby twórcze powstały z inspiracji stryjecznej babci – Marii Kozickiej z Bończy, która pokazała jak wykonywać pisanki – „drapanki” oraz palmy. Jak tworzyć ozdoby choinkowe uczyła ją mama oraz twórczyni ludowa Czesława Seroka, która (jako nauczycielka) pokazała sposób wykonania bombek choinkowych z bibuły prasowanej oraz łańcuchy z bibuły marszczonej jednokolorowej. Wycinankarstwem zainteresował S. Wiśniewską jej ówczesny nauczyciel polonista, dyrektor szkoły średniej w Chełmie, a jednocześnie znany pisarz i poeta Longin Jan Okoń.
Wielokrotnie prezentowała swą twórczość głównie w regionie, ale także za granicą. Kilkakrotnie gościła w przedszkolach nr 4 i nr 8 w Krasnymstawie oraz w szkołach w Jaślikowie i Kraśniczynie gdzie prezentowała dzieciom wykonane przez siebie: ozdoby choinkowe, pisanki oraz wycinanki. Jej twórczość poznały również dzieci z Ukrainy przebywając na koloniach w Dubience. Prace przedstawiała również dzieciom niepełnosprawnym podczas spotkania opłatkowego w Chełmie oraz osobom niepełnosprawnym na Ukrainie (przystrajanie choinki własnymi ozdobami choinkowymi). Kilkanaście razy uczestniczyła w kiermaszach sztuki ludowej organizowanych podczas „Chmielaków Krasnostawskich”. Brała udział w Jarmarku Podzamcze w Krupem (2015) jak również w kiermaszach dożynkowych w Łopienniku Górnym, w Izbicy, a także dożynkach powiatowych w Siennicy Różanej. W 2014 r. w konkursie na sztukę ludową organizowanym przez KDK w ramach Przeglądów Twórczości Ludowej zdobyła III nagrodę w kategorii plastyka obrzędowa i zdobnicza oraz wyróżnienie w kategorii wycinankarstwo.
Wiersze pisała już w szkole podstawowej. Tomiku z zakresu twórczości ludowej nie wydała, a jedynie opublikowała zbiór limeryków Prosto i z ukosa (limeryki) (Lublin-Chełm 2008). W tej dziedzinie z powodzeniem brała udział w szeregu różnego rodzaju konkursach. Otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Twórczość ludowa i zagraniczna” Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Chrystus Życiem” w Ludwinie (2004) za wiersz Ze snów wysnute pytania. Z kolei w konkursie małej formy literackiej ogłoszonym przez „Tygodnik Chełmski” I nagrodę przyniósł jej limeryk pt. „Pan Staszek”. Była również wyróżniana w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” organizowanym w ramach Przeglądów Twórczości Ludowej.
S. Wiśniewska nie tylko tworzy poezję ludową, ale przede wszystkim poezję współczesną, jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Lublinie (2010).