Marta Barbara Dolepska (Wólka Orłowska)
ur. 1968
twórczyni ludowa: plastyka obrzędowa i zdobnicza, koronkarstwo, hafciarstwo
Klub Twórców Ludowych
Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Wychowując się na wsi w Wólce Orłowskiej od dzieciństwa miała kontakt z twórczością ludową. Wzorce czerpała z domu, jej babcia Zofia rozbiła na szydełku serwetki, haftowała obrusy, narzuty, poszewki na poduszki. Również mama robiła szydełkowe ubrania, od płaszczy po suknie, a także ubranka dla dzieci. Na dobre szydełkowania nauczyła się w szkole podstawowej, a za pierwsze udane wyroby uznaje wykonane ubranka dla swoich dzieci. Zaznacza, że w wyższą szkołę szydełkowania wprowadziła ją przypadkowo, sąsiadka pokazując swoje prace (serwety, obrusy, firanki) oraz objaśniając jak czytać schematy (łańcuszki, słupki, półsłupki) z fachowych gazet i książeczek. Wykorzystuje to, iż mieszka blisko natury i zbiera zioła, trawy oraz kwiaty, z których po zasuszeniu robi palmy.
Szeroką działalność kulturalną z dziećmi i młodzieżą łączyła m.in. z pracą zawodową nauczycielki w Szkole Podstawowej w Stryjowie (1988-2008) oraz instruktorki kulturalno-oświatowej SOKiS w Izbicy (2010-2011). Przez cały czas aktywnie działa na rzecz krzewienia kultury ludowej przekazując swoje umiejętności zarówno młodemu pokoleniu jak i wszystkim zainteresowanym. Swą miłość do tradycji stara się zarazić jak największą ilość osób. Współpracuje z KGW w Żułowie, KGW w Dobryniowie, KGW Bobrowym, KGW w Wólce Orłowskiej, KGW w Wirkowicach, Samorządowym Przedszkolem w Izbicy, Szkołą Podstawową w Orłowie Drewnianym, Szkołą Podstawową w Tarzymiechach, KDK, Krasną Chatą, WOK w Lublinie, chełmskim tygodnikiem „Nowy Tydzień”, Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Izbicy, GCK w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej, Gminnym Centrum Kultury w Trawnikach, Gminnym Centrum Kultury w Rejowcu Fabrycznym, Kapelą Ludową „Stryjowiacy”. Posiada własną pracownię oraz profil na Facebooku pod nazwą „Pracownia Rękodzieła Marta Dolepska”.
Swoje prace prezentowała m.in. podczas: „Festiwalu Smaków nad Wolicą” (2016), obchodów Powiatowego Dnia Pracownika i Działacza Kultury (Tarnogóra 2016), Wystawy Wielkanocnej w Krasnej Chacie (2017), Wystawy tradycyjnych ozdób choinkowych (2017) w KDK, Wystawie Anioły (2018) w KDK czy Dożynek Gminno-Parafialnych Wirkowice (2019).
Od 2016 r. należy do KTL w dziedzinach: koronka i palma, a od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej. Stojąc na czele Klubu uporządkowała oraz oddzieliła dokumentację i finanse KTL od STL. Zainicjowała warsztaty dla twórców Klubu, które odbywają się raz na kwartał. Utworzyła filie KTL w: Wojsławicach, Izbicy, Niemcach, Siennicy Różanej, Starym Zamościu oraz Białopolu. Jest współorganizatorką Spotkań Twórców Ludowych w Łopienniku Górnym. Propaguje twórczość ludową udzielając wywiadów w lokalnej prasie oraz w radio. Od kilku lat jest jurorem w Przeglądzie Ludowym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. W 2019 r. została przyjęta do STL (skarbnik oddziału).
Uczestniczy w konkursach organizowanych przez KDK, jak również odbywających się na terenie województwa lubelskiego. W Konkursie na Sztukę Ludową organizowanego w ramach Przeglądu Twórczości Ludowej otrzymała: II nagrodę (2021), III nagrodę (2023) oraz wyróżnienie (2018, 2019) w kategorii koronkarstwo; I nagrodę (2024), II nagrodę (2021, 2022), III nagrodę (2019) w kategorii plastyka obrzędowa (palmy). W Powiatowym Konkursie „Palma i Pisanka Wielkanocna” otrzymała I nagrodę w kategorii palma tradycyjna (2019). W Konkursie Tradycyjne Ozdoby Bożonarodzeniowe zdobyła III nagrodę (2021) oraz wyróżnienie (2022) w kategorii tradycyjne ozdoby choinkowe oraz I nagrodę (2021) w kategorii stylizowane ozdoby bożonarodzeniowe. W Wojewódzkim Konkursie na „Palmę i Pisankę Wielkanocną” (Wojewódzki Ośrodek Kultury, Centrum Spotkania Kultur) zajęła II miejsce w kategorii palma tradycyjna (2021). W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. Święta Wielkiej Nocy „Tradycja i Współczesność” (Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku) otrzymała I nagrodę (2021) w kategorii stroiki i ozdoby na stół.
Dyplom Uznania starosty krasnostawskiego (2023)
Dyplom Uznania wojewody lubelskiego (2024)
Galeria
Zobacz: Twórcy ludowi na Ziemi Chełmskiej i Krasnostawskiej
Linki
Video: Kreatywni (10 kwietnia 2018) – TVP 3 Lublin
Video: Święta Ziół w Boniewie – TVP 3 Lublin
Video: Krasnystaw – Piękno folkloru ojczystego (27 sierpni 2023) – TVP 3 Lublin
Video: Weekend z TVP 3 Lublin: Krasnostawskie Chmielaki 2024